automato raidziu reiksme

Ką reiškia raidės ant automatinės pavarų dėžės?

Kiekviena raidė, kuri pažymėta greta automatinės greičių dėžės valdymo rankenos reiškia tam tikrą jos funkciją, skirtą atlikti skirtingas užduotis. Neretai staiga persėdus nuo mechaninės greičių dėžės prie automatinės atmintis bando atgaivinti ką kuri raidė gali reikšti (nes kažkada kiekvienam iš mūsų tikrai teko pavairuoti automobilį su automatine greičių dėže), tačiau ekstremalios situacijos ar staigus pasikeitimas įpročiuose kartais blokuoja atmintį ir mes klaidingai interpretuojame naują informaciją. Gali pasitaikyti ir taip, kad automobilį pasiskolinote ar išsinuomojote ir automatinę greičių dėžę matote išties pirmą kartą. Taigi, ką visos šios raidės ir simboliai reiškia?

 

Ką automatinėje greičių dėžėje reiškia raidė P? Automatinėje greičių dėžėję simbolis P reiškia PARKAVIMO būseną. Kuomet greičių dėžės valdymo rankeną pastatote į P padėtį, greičio pavaros yra blokuojamos, o tai savaime neleidžia ratams suktis į priekį ar atgal. Daugumas žmonių šią padėtį naudoja kaip stabdį – būtent tai ir yra pirminė P paskirtis, tačiau daugumą automobilių modelių dėl saugumo sumetimų reikia užvesti iš naujo po šios greičių dėžės padėties. Ką automatinėje greičių dėžėje reiškia raidė R? Raidė R žymi anglų kalbos žodį reverse, t.y. važiamą atbuline eiga. Įjungę šį režimą galėsite važiuoti atgal. Užvesti automobilį R padėtyje nepavyks, nes tai būtų labai nesaugu.

 

Ką automatinėje greičių dėžėje reiškia raidė N?

 

Raidė N reiškia neutralią padėtį, t.y. automatinė greičių dėžė nustatyta į laisvą eigą. Šioje būsenoje išjungiamos galimybės važiuoti į priekį ir atbulomis, tačiau ratai gali jūdėti laisvai. Dauguma žmonių nenaudoja N padėties, nebent tais atvejais, kai automobilis neužsiveda ir jiems reikia jį nutempti į kitą vietą.

 

Ką automatinėje greičių dėžėje reiškia raidė D?

 

Raidė D simbolizuoja anglų kalbos žodį drive, kurio reikšmė yra “važiuoti”. Ši padėtis aktyvuoja transmisijos greičio pavaras. Kuomet spaudžiate greičio pedalą, greičio pavaros vis didina galią, perduodamą ratams ir automatiškai keičia pavarą į vis aukštesnę kol variklis pasiekia reikiamą pajėgumą ir greitį. Kuomet greitis krenta, D padėtis automatiškai perjungia pavaras žemėjančia tvarka.

 

Kai kurie automobilių modeliai turi keletą D padėties versijų, numeruojamų 1, 2 ir 3 skaičiais. Tai yra rankinės bėgių padėtys. Vienetas reiškia žemiausias pavaras, tuo tarpu trejetas – aukščiausias. Jos yra naudojamos tuomet, kai įprasta D padėtis neveikia ar kai važiuojate stačiomis kalvomis, kuriose reikalingas intensyvesnis stabdymas varikliu.

 

D1: padidina sukimo momentą sudėtingos kelio dangos sąlygomis – esant purvui ar smėliui. D2: padeda automobiliui lengviau įveikti kalvotas vietoves ir įkalnes ir veikia panašiai, kaip staigus žemesnės pavaros panaudojimas rankinėje greičių dėžėje. D3: vietoje šio simbolio kartais rasite OD mygtuką, kuris reiškia overdrive. Ši padėtis naudojama efektyviam lenkimui. Lenkimo pavara gali priversti ratus suktis greičiau nei tuo metu sukasi variklis.

 

Ką automatinėje greičių dėžėje reiškia raidė L?

 

L reiškia, kad bus naudojama žema greičio pavara. Tai padėtis naudojama kalvotose vietovėse ar bandant vairuoti prastomis kelio sąlygomis. Vietoje šios raidės taip pat gali būti naudojama raidė M, reiškiant, kad pavarų keitimas perjuntas į manual, t.y. rankinį režimą. Šiuo atveju vairuotojas gali pats valdyti bėgius, kurių svirtys dažniausiai įrengiamos greta vairo.

 

Ką automatinėje greičių dėžėje reiškia raidė B?

 

Raidė B reiškia brake, t.y. stabdymą. Tačiau stabdymas vyksta variklio dėka. Kuomet važiuojate nuo stataus šlaito, patartina įjungti būtent šią pavarą. Ji aktyvuoja variklio stabdymo būseną, todėl automobilis bus stabilesnis ir bus lengviau valdomas esant mažam greičiui. Ši padėtis taip pat leidžia neapkrauti automobilio stabdžių sistemos ir visą krūvį paima būtent greičių dėžės veikimo niuansai. B padėtis taip pat padeda ir važiuojant stačiu šlaitu į viršų. Ji užtikrina, kad kildamas į viršų automobilis nepradės riedėti žemyn. B kai kuriuose automobiliuose yra L atitikmuo.

 

Ką automatinėje greičių dėžėje reiškia raidė S?

 

Raidė S žymi sportinį greičių dėžės režimą. Šioje padėtyje automobilis greičių dėžę optimizuoja tokiu principu, kad jis per patį trumpiausią laiką išvystytų patį didžiausią įmanomą greitį, kuomet vairuotojas agresyviai nuspaudžia greičio pedalą. Automobilis ilgiau išlaiko tam tikros pavaros poziciją nei D padėtyje, kad suteiktų daugiau galios.

Nuotraukos šaltiniai: https://www.flickr.com/ ir https://www.flickr.com/ Naudojama pagal licenziją: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

About the Author /

redakcija@taisauautomobili.lt

Tiesiog vairuotojas, kuris nuolat stresuoja, kai kas nors nutinka jo automobiliui ir paniškai nerimauja, kai reikia eilinį kartą važiuoti į servisą. Dėl to įkūriau šį tinklapį, kuriame ieškau paprastų sprendimų ir duodu patarimus išspręsti dalykams, kurie kartais atrodo panašūs į didelį dramblį, nors tėra mažos musės. Pažinkime savo automobilius drauge.

4 Comments

 • Diana
  2019-08-30

  Laba diena norejau paklausti kodel automatinei pavaru dezei ant kalniuko su raide d ji vazioja adgal?ant raides p nerieda viskas tvarkoj.Kas cia galetu buti?

 • Vecislavas
  2020-03-31

  Dėžė nebeideali Jūsų. Normali dėžė turi ant kalno laikyti mašiną, o jei kalnas nelabai status, tai ir net judėti į prekį.

 • Rimantas
  2021-08-13

  Ką reiškia snaigė ant robotizuota pavarų dėžės opel meriva

 • Neringa
  2021-11-30

  Pas mane ant pavarų dezes yra SC raides, noriu paklaust ką reiskia c raide?

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.